Στην παράταση τον Πανιώνιο η ΑΕΚ

Written by  Φεβ 29, 2020

Η ΑΕΚ τα χρειάστηκε για δεύτερο σερί παιχνίδι, αυτή τη φορά απέναντι στον Πανιώνιο Su Casa, καθώς χρειάστηκε το πεντάλεπτο της παράτασης για να επικρατήσει με 101-96 (κ.α. 84-84) και να διατηρήσει το σερί της στο πρωτάθλημα, κυνηγώντας να διατηρήσει την δεύτερη θέση.

Μετά το αρχικό 4-0 του Πανιωνίου, το οποίο ισορρόπησε η «Ένωση» και οι δυο ομάδες πήγαν για λίγο κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγει εκ νέου με 15-10, όμως, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 17-23, και το πρώτο δεκάλεπτου τους βρήκε να προηγούνται με 21-23.

Αν και το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα, με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, η ΑΕΚ άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά (26-33), ο Πανιώνιος προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 38-42 για τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ έδειξε πρόθεση να μην κινδυνεύσει και προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ξεκίνημα με 44-52, ενώ έφτασε ακόμα και το +9 (54-63), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 60-66.

Αν και η «Ένωση» έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι, αφού, βρέθηκε μπροστά με 68-79 στο 35’, τα πάντα άλλαξαν και η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε δραματικό φινάλε, με τον Πανιώνιο να κάνει εντυπωσιακό σερί 11-0 και να ισοφαρίζει σε 79-79, με το τελευταίο τρίλεπτο να σπάζει καρδιές.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ το πήρε… πάνω του για την ΑΕΚ και σημείωσε τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας του, που προηγήθηκε με 81-84, όμως, ο ΜακΓκιλ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 84-84 και με τον Πανιώνιο να χάνει την ευκαιρία, ακόμα και να κλέψει τη νίκη, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η «Ένωση» ήταν πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στην νίκη με 96-101, που την διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ επέστρεψε ορεξάτος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για τον Πανιώνιο, ο Ρίκι Μακ Γκιλ είχε 19 πόντους με 6 ασίστ, ο Ντέβιν Σουίτνι είχε 19 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Νίκος Καμαριανός σημείωσε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ταϊρίκ Ντάρελ είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101 (παρ.)

Φωτό: ΕΣΑΚΕ