Νίκη σωτηρίας για το Ρέθυμνο

Written by  Δεκ 28, 2019

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε πολύ σημαντική νίκη επί του Κολοσσού H Hotels με 72-61 και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, πλησιάζοντας τους Ροδίτες έπειτα από ένα παιχνίδι με πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, το Ρέθυμνο βρήκε σκορ από την περιφέρεια και προηγήθηκε με 10-5, με τον Κολοσσό να απαντά αρχικά με σερί 7-0 για το 10-12 και, στη συνέχεια να βρίσκει μεγάλα σουτ από τον Κρομά για να δημιουργήσει μια διαφορά (11-17) και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 17-19.

Με σερί 6-0 ο Κολοσσός προηγήθηκε με 17-25 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Κρητική ομάδα, ωστόσο, να διατηρείται κοντά, να καταφέρνει να περάσει μπροστά με 32-31 και το ημίχρονο βρήκε τους δυο αντιπάλους ισόπαλους με 36-36.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πήραν προβάδισμα με 50-42 και άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων για να επιστρέψουν, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 57-51.

Ο Κολοσσός επεχείρησε την τελική αντεπίθεσή του και με εντυπωσιακή άμυνα, κράτησε το Ρέθυμνο χωρίς πόντο για περίπου 5’, όταν και έκανε σερί 7-0 για να περάσει μπροστά με 57-58, όμως, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν… απότομα και έκαναν δικό τους σερί 11-0 που τους έφερε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, που ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη με το τελικό 72-61.

Κορυφαίος των Κρητικών ο Κόννερ Φράνκαμπ με 23 πόντους και 7 ασίστ, ο Μάλκολμ Λι είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γουεσλι Γκόρντον έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζόσουα Κάρτερ είχε 12 πόντους.

Για τον Κολοσσό, ο Λασανά Κρομά είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ ο Τερέλ Μπρέιζελτον 11 πόντους με 5 ασίστ και ο Ντάνι Αγκμπελέσε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61