Ακόμα μια 100αρα και πανέτοιμος για το ντέρμπι του ΟΑΚΑ

Written by  Δεκ 01, 2019

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε άνετα και από την έδρα του Κολοσσού H Hotels, επικρατώντας με 103-69, συνέχισε το εντυπωσιακό αήττητο σερί του εντός συνόρων, πιστοποίησε την αγωνιστική εξαιρετική του κατάσταση και πηγαίνει πάνοπλος και αποφασισμένος στο ντέρμπι της Παρασκευής με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε 9-5 στο ξεκίνημα, αλλά αυτό περισσότερη ενέργεια έδωσε στον Παναθηναϊκό που έβγαλε την γνωστή σκληρή του άμυνα, έκανε σερί 15-0 για να προηγηθεί με 9-20 και έφτασε χωρίς ιδιαίτερο κόπο σε προβάδισμα 21-32 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει την πολύ δυνατή άμυνά του, να αρχίζει να χτίζει μια διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο με το σκορ στο 33-56, έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει ένα προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο παρκέ, έφτασαν τη διαφορά στο +35 (38-73) και, στη συνέχεια έριξαν το ρυθμό τους, για να μειώσει ο Κολοσσός στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 48-75, ωστόσο, δεν συνέβη το ίδιο και στην τελευταία περίοδο, όπου οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μοίρασαν πλούσιο θέαμα και έφτασαν στην έβδομη 100αρα τους σε 9 αγωνιστικές, αυτή τη φορά με 69-103.

Ο Ταϊρίς Ράις ήταν ο κορυφαίος των νταμπλούχων Ελλάδας με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζίμερ Φρεντέτ σημέιωσε 15 πόντους με άψογα στατιστικά (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), έχοντας επίσης 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 12 πόντους, ο Γουέσλι Τζόνσον σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ντεσόν Τόμας είχε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Για τον Κολοσσό, ο Λασανά Κρομά είχε 22 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ντάνι Αγκμπελέσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103