Υπάρχει… ζωή στον Άρη!

Written by  Νοε 24, 2019

Ο Άρης έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι και, καθοδηγούμενος από τον εντυπωσιακό Λευτέρη Μποχωρίδη που επέστρεψε δυναμικά, έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί 6 συνεχόμενων ηττών, πήρε την νίκη απέναντι στο Περιστέρι Winmasters με 72-59 και μπορεί να ελπίζει σε καλύτερες μέρες, σε μια χρονιά που αναμένεται να είναι αρκετά δύσκολη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν καταλυτικός και μεταμόρφωσε θεαματικά την ομάδα του, κάτι που φάνηκε από το τζάμπολ της αναμέτρησης, όταν και με συνεχόμενους δικούς του πόντους, έβαλε τον Άρη μπροστά με 10-6, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 7-0 για το 10-13. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ενέργεια και νεύρο στο παιχνίδι τους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-14.

Με πολύ καλή άμυνα και, εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Περιστερίου, ο Άρης, έφτασε το +8 (27-19), αλλά και πάλι οι παίκτες του Ηλία Ζούρου αντέδρασαν και απάντησαν με σερί 8-0 για να ισοφαρίσουν σε 27-27, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο με προβάδισμα 39-35.

Τέσσερις ακόμα πόντοι από τον Μποχωρίδη, έφεραν τον Άρη ξανά στο +8 (43-35) και ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Έχοντας εγκλωβίσει σημαντικά τα ατού του Περιστερίου και με υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο «Αυτοκράτορας» έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (52-42), ενώ πήγαν και στους 11 (56-45), πριν το δεκάλεπτο τον βρει να προηγείται με 58-48.

Ο Άρης έμενε χωρίς πόντο για περίπου 03:30 στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά το Περιστέρι δεν το εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει τη διαφορά, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να βρουν ευκαιρία και να ανεβάσουν τη διαφορά στο +17 (68-51) και να γίνουν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης.

Στον χρόνο που απέμεινε, δεν υπήρχε περιθώριο για την ανατροπή, με τον Άρη να πανηγυρίζει μια σπουδαία και σημαντική για το μέλλον του νίκη.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν μακράν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μόρις να έχει 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ ντεμπούτο έκανε και το νέο απόκτημα των «κιτρινόμαυρων» Τορλίν Φιτζπάτρικ, ο οποίος σε 17:01 είχε μόλις 0/3 σουτ, παίρνοντας 4 ριμπάουντ και κλέβοντας 4 φορές την μπάλα.

Από το Περιστέρι, ο Μπι Τζέι Μπλέικ ήταν ο μόνος που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων, με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνικ Μορέιρα είχε 8 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59