Συνεχίζει το νικηφόρο σερί του το Λαύριο

Written by  Νοε 02, 2019

Το Λαύριο Megabolt συνέχισε την νικηφόρα πορεία του, αφού επικράτησε δύσκολα του Ρεθύμνου Cretan Kings με 86-78 και ανέβηκε στο 4-2, αφήνοντας τους Κρητικούς στις τελευταίες θέσεις με απολογισμό 1-5.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και πήραν σωστές προσπάθειες στο πρώτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φτάσουν ακόμα και σε διαφορά 7 πόντων (15-22), για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-24.

Η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους που μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, να ισοφαρίζουν (27-27) και να παίρνουν προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 48-43.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το αύριο να κάνει ένα εντυπωσιακό σερί και να παίρνει προβάδισμα 14 πόντων (69-55), κάτι που έδωσε την εντύπωση πως η συνέχειά του θα ήτα καλύτερη, αλλά το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε, μείωσε σε 71-66 με την λήξη της περιόδου και συνέχισε να πιέζει για την ανατροπή, φτάνοντας ακόμα και στο καλάθι (79-77), μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίλερ μέχρι το τέλος.

Τελικά, οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν την σπουδαία νίκη με 86-78 που τους διατηρεί στα ψηλά της βαθμολογίας.

*Ο ΕΣΑΚΕ ενημέρωσε πως λόγω τεχνικού προβλήματος, δεν υπήρξε online στατιστική κάλυψη του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-43, 71-66, 86-78