Το Λαύριο πλήρωσε το… μάρμαρο και έπεσε στην Α2

Written by  Μάι 08, 2019

Το Λαύριο Aegean Cargo ήταν ο μεγάλος χαμένος της 26ης αγωνιστικής και των όσων προηγήθηκαν αυτής, αφού παρά την ευρεία νίκη του με 96-76 επί του Ηφαίστου Λήμνου, υποβιβάστηκε στην Α2, έπειτα από την απόφαση του Παναθηναϊκού να μην κατέβει στον αγώνα με την Κύμη και την κατοχύρωση του αγώνα με 0-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, καθώς και τη νίκη του Ρεθύμνου επί του Άρη.

Παρ’ όλα αυτά, το Λαύριο μπήκε… σεληνιασμένο στο παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς με 9-0, ενώ με τον Μπιούφορντ να κάνει πράγματα και… θαύματα (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο), εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (27-12) πριν ο Μούρτος μειώσει στο σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, έφτασαν για πρώτη φορά το +21 (38-17) και δεν έδειξαν κανένα… έλεος στους αντιπάλους τους, ανεβάζοντας κι άλλο το προβάδισμά τους (44-19 στο 15’) και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 57-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο διατήρησε την διαφορά του στα ίδια επίπεδα και έφτασε στην ευρεία νίκη με 96-76, ωστόσο, αυτή ήρθε χωρίς αντίκρισμα, αφού το αποτέλεσμα της Θεσσαλονίκης, μετά από τα όσα έγιναν στο ΟΑΚΑ, δεν το δικαίωσε και πλέον θα αγωνίζεται στην Α2.

Παρ’ όλα αυτά, η διοίκηση της ομάδας, εμφανώς εκνευρισμένη από την εξέλιξη, διαμήνυσε πως θα προσφύγει με κάθε ένδικα μέσα κατά της αξιοπιστίας του Πρωταθλήματος.

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς τελείωσε με 21 πόντους, ο Γουίλιαμ Μπιούφορντ σταμάτησε στους 15 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο ΤΖαμάλ Νίξον και ο Τζέφρι Γουίτνι είχαν από 12 πόντους και ο Ντορόν Λαμπ σημείωσε 10 πόντους με 6 ασίστ για το Λαύριο, ενώ από τον Ήφαιστο, ο Σον Έβανς είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Γιώργος Διαμαντάκος είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Τόντρικ Γκότσερ με τον Ρεινάλντας Φρειμάνις είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76

Φωτό: Lavrio-bc.gr