Περίπατος στο Λαύριο για Παναθηναϊκό ενόψει Φενέρ

Written by  Φεβ 04, 2019

Ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο στο Λαύριο επικρατώντας με 80-55 για την 16η αγωνιστική της Basket League, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και κοιτά ήδη έναν ακόμη τελικό στην Ευρωλίγκα, απέναντι στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση ο Ντεσόν Τόμας, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους με 7/10 δίποντα ενώ είχε και 11 ριμπάουντ. Επίσης πολύ καλός και ο Ντίνος Μήτογλου που έκανε και αυτός double-double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για το Λαύριο ξεχώρισε ο Λάμπ με 18 πόντους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αν και είδαν στα πρώτα λεπτά το σκορ να μένει χαμηλά και το Λαύριο να είναι κοντά, καθώς προηγήθηκαν με 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, από την δεύτερη περίοδο άρχισαν να βρίσκουν καλό ρυθμό με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει υπέρ τους με 41-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους, οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 12 πόντους και έτσι ο Παναθηναϊκός κλείδωσε τη νίκη ααφού προηγήθηκε με 65-43. Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε χρόνος ξεκούρασης για τα βασικά όπλα των πρασίνων και το τελικό 80-55 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80