Πάτησε γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και έκανε το 14/14 ο Παναθηναϊκός

Written by  Ιαν 28, 2019

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με του Άρη στο ΟΑΚΑ διατηρώντας το αήττητο μετά από 14 αγώνες στην Basket League, όμως χρειάστηκε να πιεστεί στο τέταρτο δεκάλεπτο για να επιβληθεί του μαχητικού Άρη.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, έφυγαν από νωρίς με διψήφια διαφορά (20-9 στο 8'), ενώ σημείωσαν στο ημίχρονο 51 πόντους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +17 (51-34) δείχνοντας πως η υπόθεση νίκη έχει κλειδώσει. Με την επιστροφή όμως των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαλαρότητα, με αποτέλεσμα ο Άρης να το εκμεταλλευτεί και με επί μέρους σκορ 25-9 να μειώσει στον πόντο με το κλείσιμο της περιόδου 60-59.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού σοβάρεψαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο έπνιξαν τον Άρη, καθώς με επί μέρους σκορ 25-6 στην τελευταία περίοδο η νίκη ήρθε άνετα και με διαφορά 20 πόντων (85-65).

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Νικ Καλάθης με double-double (18π., 10ασ.) και ακολούθησαν ο Γκιστ με 12 πόντους και ο Πέιν με 11. Για τον Άρη ο Χάρις σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65