Άνετα ο Ολυμπιακός στη Ρόδο, άντεξε το Περιστέρι, νίκες για ΑΕΚ, Προμηθέα και Ρέθυμνο

Written by  Δεκ 15, 2018

Ο Ολυμπιακός χωρίς τους Πρίντεζη και Σπανούλη δεν δυσκολεύτηκε να περάσει από το Βενετόκλειο της Ρόδου, επικρατώντας με 86-67 του Κολοσσού για την 9η αγωνιστική της Basket League. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και με τους Γκος (16π.), Μιλουτίνοφ (14π.), Βεζενκοφ (10π.) και Λεντέι (11π.) δεν είχαν κανένα πρόβλημα να ελέγξουν τον ρυθμό σε όλη την αναμέτρηση.

Για τον Κολοσσό οι Τσούκποβιτς, Μπράουνινγκ και Μαυροειδής σημείωσαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86.

Το Περιστέρι αν και δεν είχε στην διάθεση του τον πρώτο σκόρερ του και με τον Πανιώνιο να του βάζει δύσκολα, βρήκε τις λύσεις και έφτασε στη νίκη με 74-71 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.

Δύο τρίποντα από τους Τζόρνταν Κάλαχαν, Μπεν Μπέντιλ και πέντε ακόμη πόντοι του 23χρονου ψηλού από την Γκάνα στα τελευταία δύο λεπτά οδήγησαν στην ανατροπή για το Περιστέρι και στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ο Μπέρι με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71.

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 83-64 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ και έμεινε στην τετράδα της Basket League δείχνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι την ανοδική της πορεία. Οι δύο ομάδες πήγαν κοντά στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ μπροστά 37-31, όμως ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο από τον δικέφαλο ο οποίος προηγήθηκε με 64-44 του έδωσε νωρίς το κλείδωμα της νίκης για το τελικό 83-64. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Χάντερ με 14 πόντους, ενώ για το Λαύριο ο Μιλόσεβιτς είχε επίσης 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό ώστε να δώσει τη νίκη με 71-61 στον Προμηθέα επί του Άρη στην Πάτρα. Οι Πατρινοί αν και πήγαν μόλις με πέντε πόντους διαφορά στο ημίχρονο 30-25 κατάφεραν με επί μέρους σκορ 21-6 στο τρίτο δεκάλεπτο να πάρουν διαφορά 20 πόντων 51-31 και να κλειδώσουν τη νίκη για το τελικό 71-61. Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Μπράουν με 14 πόντους, ενώ για τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάρις και Μποχωρίδης με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε το Ρέθυμνο επί της Κύμης στην Κρήτη με 78-64 και την άφησε πίσω του. Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε από το ημίχρονο διψήφια διαφορά 48-38 και την διατήρησε μέχρι το τέλος για το 78-64.Οι Μπάρτ (23π.) και Τζόνσον (20π.) έκαναν όλη τη δουλειά για τους γηπεδούχους , ενώ για την Κύμη ο Σάγκς σημείωσε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64