Τραγικό δεύτερο ημίχρονο και ήττα στη Λιθουανία για Ολυμπιακό

Written by  Δεκ 06, 2018

Ο Ολυμπιακός παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του στην αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία, το πέταξε στα σκουπίδια στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε με  83-75.

Οι ερυθρόλευκοι αν και προηγήθηκαν με 29-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, αν και σκόραραν 48 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αγνώριστοι στο δεύτερο ημίχρονο με πολλά λάθη και καθόλου καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, σημείωσαν μόλις 27 πόντους, ενώ δέχθηκαν 43 και ηττήθηκαν εύκολα στην Ζαλγκίριο Αρένα.

Το ποσοστό στα τρίποντα μπορεί να δείχνει πολύ καλό με 13/26 (50%), όμως τα 10 ήταν στο πρώτο μέρος, ενώ στα δίποντα το ποσοστό ήταν 40% με 13/32.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Γκος, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ την αναμέτρηση στη Λιθουανία. Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στην πρώτη επίθεση σημείωσε ο Γκος για να απαντήσει ο Καβαλιάουσκας για τη Ζαλγκίρις και να απαντήσει ο Πρίντεζης με τρίποντο για το 5-2 στο πρώτο λεπτό.

Ο Πρίντεζης μπήκε ζεστός και με 3/3 τρίποντα στο πρώτο δίλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε ήταν μπροστά με 11-6.

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 16-14 και με σόου του Γιώργου Πρίντεζη ο οποίος είχε ήδη σημειώσει 14 πόντους με 4/4 τρίποντα.

Σειρά από την περιφέρεια πήραν μετά τον Πρίντεζη οι Παπανικολάου, Τίμα δίνοντας στο 8΄την μέγιστη διαφορά για τον Ολυμπιακό με 24-16, με τους ερυθρόλευκους να έχουν ποσοστό 100% με 6/6 τρίποντα. Ο Λεντέϊ ήταν αυτός που έδωσε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 26-16 για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό στο +10 (29-19) και ποσοστό στο 78% από το τρίποντο με 7/9 σε ένα πλούσιο πρώτο δεκάλεπτο και ένα ονειρικό ξεκίνημα απέναντι στην Ζαλγκίρις.

Το πρώτο καλάθι στην δεύτερη περίοδο ήταν τρίποντο για τον Ολυμπιακό και τον Ζακ Λεντέϊ ενάμιση λεπτό πριν την έναρξη ανεβάζοντας την διαφορά στο +13 (32-19).

Αν και η Ζαλγκίρις πίεσε να μειώσει τη διαφορά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που στο 15΄κρατούσε τον έλεγχο της αναμέτρησης αφού ήταν στο +9 (38-29) και τους Λιθουανούς να μην έχουν σημειώσει τρίποντο ακόμη σε μόλις τέσσερις προσπάθειες.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η Ζαλγκίρις βρήκε σουτ από την περιφέρεια για πρώτη φορά και με ένα σερί 11-4 μείωσε σε 42-40 με τον Ολυμπιακό στο τελευταίο πεντάλεπτο να μοιάζει εγκλωβισμένος και με μόλις 13 πόντους στο δεκάλεπτο.

Ότι δεν έκαναν οι ερυθρόλευκοι επιθετικά σε όλο το δεκάλεπτο το εφάρμοσαν στο τελευταίο λεπτό όπου με δύο τρίποντα των Παπανικολάου και Στρέλνιεκς επανέφεραν την διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 48-40.

Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός στο πρώτο μισό είχε βασικό του όπλο το τρίποντο με 10/16 (62%).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό μετά από τρεισήμισι λεπτά να μην έχει βρει τον στόχο προς το καλάθι και την Ζαλγκίρις με 8-0 να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσια 48-48. Οι πρώτοι πόντοι για τον Ολυμπιακό ήρθαν με δύο βολές του Λεντέϊ ακριβώς τέσσερα λεπτά από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε εκ νέου 50-50, όμως ο Τίμα με τον γνωστό τρόπο των ερυθρόλευκων στο σκοράρισμα έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 53-50 στο 26΄. Η Ζαλγκίρις δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη όμως και βλέποντας τους ερυθρόλευκους μπλοκαρισμένους με το κλείσιμο του δεκαλέπτου μπήκε μπροστά με 60-59 χάρη στους Ντέιβις, Γουάιτ  και Γκριγκόνις.

Πολλά τα λάθη του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο με κακές επιλογές στην επίθεση σκοράροντας μόλις 11 πόντους και δεχόμενος 20 από την Ζαλγκίρις που είχε πλεον ξυπνήσει για τα καλά.

Το ποσοστό του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο από το τρίποντο ήταν 1/5 (20%), ενώ στα δίποντα ήταν τραγικό με μόλις 9/27 (33%).

Ο Γουόλτερς ήταν αυτός που έδωσε διαφορά τριών πόντων στους Λιθουανούς με το ξεκίνημα για το 62-59. Το σερί της Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 12-0 (είχε προηγηθεί ο Ολυμπιακός 59-56 στο 29΄) και στα πρώτα δύο λεπτά η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους είχε ανεβάσει τη διαφορά στο +9 (68-59) με τον Ολυμπιακό εκτός παιχνιδιού, τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και η επίθεση να μετρά μηδέν.

Το πρώτο καλάθι για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 33΄με τον Λεντέι για το 68-61.

Στο 35΄η Ζαλγκίρις κρατούσε την τύχη της αναμέτρησης στα χέρια της αφού ήταν μπροστά με 70-61 και ο Ολυμπιακός να έχει σημειώσει μόλις δύο πόντους και 13 συνολικά σε 15 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γκος μείωσε στο 36΄σε 70-64, όμως ο Ουότερς απάντησε άμεσα με δικό του τρίποντο στην αμέσως επόμενη επίθεση για το 73-64 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Τα λάθη συνεχίστηκαν από την πλευρά των ερυθρόλευκων, η Ζαλγκίρις ανέβασε δύο λεπτά πριν το τέλος τη διαφορά στο +10 (76-66) και κάπου εκεί είχε ήδη επιβεβαιωθεί ο νικητής με τους Λιθουανούς να κατακτούν το δίποντο με 83-75.

Πρώτος σκόρερ για την Ζαλγκίρις ο Γκριγκόνις με 19 πόντους, ενώ ο Γουόλτερς είχε 14 και ο Γουάιτ 13.

Για τον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης είχε 18 πόντους και ο Λεντέι 15.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75