Έσβησε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε στη Ρωσία

Written by  Νοε 30, 2018

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ρωσία, καθώς η Χίμκι επικράτησε με 76-68 στην 10η στροφή της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 40-33 στο 14’ , όμως μετά δεν μπόρεσε επιθετικά να βρει λύσεις, εγκλωβίστηκε, σκόραρε μόλις 23 πόντους σε ένα ολόκληρο ημίχρονο και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Λάνγκφορντ, Λάσμε, Γκίστ, Λοτζέσκι και Καλάθη την αναμέτρηση με την Χίμκι. Οι Ρώσοι στο πρώτο λεπτό μπήκαν μπροστά με 7-2, ενώ συνέχισαν να διατηρούν μια μικρή διαφορά με τους Γκιλ, Τζένκινς και Τόμας (18-11, 6’). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε κινητήριο μοχλό τον Καλάθη με τρεις ασίστ και τους Λοτζέσκι και Λάσμε να σκοράρουν.

Ο Παναθηναϊκός σε ένα παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο έφερε την αναμέτρηση στα ίσια 23-23 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως οι Ρώσοι είχαν τις λύσεις και με σερί 6-0 πήραν και πάλι προβάδισμα με 29-23 για να μειώσει με το κλείσιμο του δεκαλέπτου ο Λάνγκφορντ σε 29-25.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε διαφορετική εκκίνηση με τον Παναθηναϊκό με επί μέρους σκορ 15-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά να προσπερνά με 40-33 και να δείχνει έτοιμος να φύγει με το διπλό από τη Ρωσία με τον Λάνγκφορντ να έχει φτάσει ήδη τους 13 πόντους. Η Χίμκι όμως βρήκε κενό στην άμυνα του Παναθηναϊκού και δεν καθυστέρησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και με σερί 12-2 να προσπεράσει και πάλι με 45-42 τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και να κρατήσει την πρωτοπορία με το κλείσιμο του ημιχρόνου 48-44.

Ο Λάνγκφορντ με 13 πόντους και ο Γκίστ με 11 οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Γκιλ είχε 12 πόντους για την Χίμκι.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Ρωσική ομάδα διατήρησε μια διαφορά πέντε πόντων, καθώς ήταν μπροστά με 52-47 σε ένα πολύ κλειστό επιθετικά δεκάλεπτο και τελείως διαφορετικό από αυτά του πρώτου μέρους με την τρίτη περίοδο να κλείνει με τη Χίμκι μπροστά 59-51 και επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 11-7.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου οι Ρώσοι στα πρώτα πέντε λεπτά δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν σε απόσταση τον Παναθηναϊκό, καθώς ήταν μπροστά με 69-61.Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τις λύσεις για την αντεπίθεση του, όμως επιθετικάα δεν του έβγαιναν πράγματα με αποτέλεσμα η Χίμκι τρία λεπτά πριν το τέλος να πάρει διψήφια διαφορά 73-63 και να φέρει κοντά της τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 76-68 υπέρ των Ρώσων .

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Τζέιμς Γκιστ με 19, ενώ ακολούθησε με 17 ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Νικ Καλάθης ήταν εκτός παιχνιδιού σήμερα, καθώς δεν λειτούργησε καλά εκτός από το ξεκίνημα.

Για την Χίμκι ο Γκιλ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68