Ιστορική νίκη για Ήφαιστο, νίκες για Λαύριο, Προμηθέα,Πανιώνιο,ΑΕΚ

Written by  Νοε 17, 2018

Ο Λέζλι Σμιθ ντύθηκε ο ήρωας της Λήμνου στην αναμέτρηση του Ήφαιστου με τον ΠΑΟΚ στο νησί, καθώς σταμάτησε σε νεκρό χρόνο τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος πριν από 5 δευτερόλεπτα είχε μειώσει στον πόντο με τρίποντο, χαρίζοντας μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της ομάδας του με 80-79.

Ο Αθηναίου ευστόχησε σε τρίποντο πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο, ενώ στην επαναφορά του Ηφαίστου ο Τέπιτς έκλεψε, ο Γκος έκανε την πάσα στον Αθηναίου που σηκώθηκε για λέι απ, όπως ο Σμιθ ήταν εκεί, τον σταμάτησε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ήφαιστος αν και μπήκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-14, είδε τον ΠΑΟΚ να πατά καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (38-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λήμνου ισορρόπησε, όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα με 54-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος πήρε το προβάδισμα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο στην αναμέτρηση, ώσπου η ομάδα της Λήμνου στα 27 δευτερόλεπτα αποσπάστηκε με 80-75 για να έρθει μια βολή του Γκότσερ, ένα τρίποντο του Αθηναίου για το 80-79 που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ήρθε το στοπ του Σμιθ στον Αθηναίου με τη λήξη της αναμέτρησης για να δώσει την νίκη στον Ήφαιστο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Το Λαύριο ήταν για 30 λεπτά πίσω στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου εντός έδρας, όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 74-70.

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 12-2 στο 4ο λεπτό, το Λαύριο μείωσε σε 14-10 στο 7’, όμως η ομάδα της Ρόδου έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 19-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα με τον Κολοσσό όμως να κλείνει μπροστά το ημίχρονο με 35-34. Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Ροδίτες να το κλείνουν και αυτό υπέρ τους με 55-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως το Λαύριο βρήκε στο πρώτο πεντάλεπτο καλύτερες επιθέσεις, αφού ο Κολοσσός εγκλωβίστηκε και σκόραρε μόνο από την γραμμή των βολών, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 63-58 και να διατηρήσουν έστω και με δυσκολία το προβάδισμα ως το τέλος για την τρίτη τους νίκη στην Basketleague με 74-70.

Πρώτος σκόρερ για το Λαύριο ο Λάμπ με 21 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο  Μιλόσεβιτς με 16.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70

Ο Πανιώνιος ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα με 88-72.

Οι κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα μπήκαν μπροστά με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο κι ενώ το Ρέθυμνο κατάφερε να μείνει κοντά στο ημίχρονο με 36-35 δεν μπόρεσε με την επιστροφή στο παρκέ να διατηρήσει την ίδια ταχύτητα με τον Πανιώνιο, ο οποίος έχοντας έναν εξαιρετικό στο ντεμπούτο του Ντόρσεϊ (10π., 9ριμπ.) ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο στο τρίτο δεκάλεπτο 62-49 και έφτασε άνετα στη νίκη με 88-72.

Τα δεκάλεπτα: Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72.

Μια ακόμη νίκη την τέταρτη στην basketleague σημείωσε ο Προμηθέας που πέρασε άνετα από τον Χολαργό επικρατώντας με 69-57.

Η ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε δυνατά, μπήκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια στο 14' με 27-17 και έκλεισε το ημίχρονο με 41-32 δείχνοντας πως η νίκη γέρνει προς την Πάτρα. Στο δεύτερο ημίχρονο όσο κι αν ο Χολαργός προσπαθούσε να μείνει κοντά ο Προμηθέας είχε τις λύσεις, ώστε να φτάσει σε άνετη επικράτηση με 69-57.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69.

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε προβλήματα στη Χαλκίδα από την Κύμη και έφτασε σε μια ακόμη νίκη με 78-67. Ο δικέφαλος ήταν καλύτερος σε όλη την αναμέτρηση, είχε σε εξαιρετική βραδιά, μια ακόμη τους Ματσιούλις(15π.) και Λαρεντζάκη (13π.) , μπήκε μπροστά στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά 39-25 και στην ουσία καθάρισε την υπόθεση νίκη. Η ΑΕΚ ανέβασε ακόμη πιο ψηλά την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε με 63-42, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν και η Κυμή βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 78-67 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78