Σκόρπισε το Λαύριο ο Παναθηναϊκός, λύγισε τον Άρη ο Πανιώνιος

Written by  Οκτ 21, 2018

Την πρώτη του νίκη στην Basketleague πέτυχε ο Πανιώνιος που υπέταξε τον Άρη στη Νέα Σμύρνη με 70-66. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια όπως πέρυσι στο Λαύριο και έκανε μια καλή προπόνηση επικρατώντας με 108-63.

Πανιώνιος – Άρης 70-66

Ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης όμως ο Άρης στο τέλος τον πίεσε αρκετά και λίγο έλλειψε να γίνει η ανατροπή.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά απέκτησε τον έλεγχο και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε ότι ήθελε κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 45-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ισορρόπησε και μείωσε σε 58-49 στο κλείσιμο του, ενώ την αντεπίθεση του την συνέχισε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 68-64 και στα 7 δευτερόλεπτα πλησίασε στο καλάθι 68-66 για να σκοράρει στην τελευταία επίθεση με τον Τζονς ο Πανιώνιος για το 70-66.

Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ο Μπέρι με 17 πόντους , ενώ για τον Άρη 11 είχαν οι Μπελ και Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

Παναθηναϊκός – Λαύριο 108-63

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός με το Λαύριο και σημείωσε την πρώτη 100αρα στην εφετινή Basketleague, επικρατώντας με 108-63.

Σε αντίθεση με το περυσινό ματς που λίγο έλλειψε να ηττηθεί, ο Παναθηναϊκός το τελείωσε στο  πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε με 29-10 και από εκεί και πέρα είχε την ευκαιρία να προσφέρει θέαμα. Το ημίχρονο έκλεισε με τους πράσινους να προηγούνται με 62-23 σε ένα από τα πιο παραγωγικά τους ημίχρονα στην ιστορία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τις πολλές αλλαγές και την χαλαρότητα που υπήρχε το Λάυριο κατάφερε να σκοράρει περισσότερους πόντους από ότι στο πρώτο μέρος, όμως η συντριβή ήταν αναπόφευκτη και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 108-63.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό οι Μήτογλου και Παππάς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-31, 108-63