Άντεξε και έφυγε με το διπλό από το Λαύριο ο Άρης

Written by  Οκτ 07, 2018

Σε ένα ματς θρίλερ που το προβάδισμα άλλαξε χέρια δέκα φορές ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής, καθώς έμεινε όρθιος στο Λαύριο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 73-70.

Το Λαύριο έδειξε να μπαίνει καλύτερα στο ματς και σε ένα πλούσιο σε παραγωγή πρώτο δεκάλεπτο μπήκε μπροστά με 24-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως δεν κατάφερε να πάρει διαφορά, ο Άρης έδειχνε σκληρό καρύδι και κατάφερε να μπει μπροστά με το τέλος του ημιχρόνου 36-35.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με την τρίτη περίοδο να είναι απόλυτα μοιρασμένη και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης ισόπαλες 51-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αν και ο Άρης με ένα σερί 12-2 προηγήθηκε με 63-56, το Λαύριο κατάφερε να απαντήσει και να προσπεράσει με 66-65 δύο λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο με ένα φόλοου του ΜακΓκί ο Άρης βρέθηκε ξανά μπροστά με 67-66 και με τρίποντο του Τζόουνς ανέβασε την διαφορά στο +4 (70-66) στα 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αν και οι Βεργίνης και Μπελ ήταν άστοχοι για τον Άρη από την γραμμή των βολών (2/6), η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφυγε με τη νίκη 73-70 από το Λαύριο.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Λάκι Τζόουνς με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Βεργίνης (12π.) και Μποχωρίδης (10π.), όπως εξαιρετικός ήταν ο Μακ Γκι με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για το Λαύριο πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μιλόσεβιτς (17π.) και Λάμπ (17π.), ενώ ο Χαραλαμπόπουλος σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-36, 51-51, 70-73