Τη νίκη της πρεμιέρας το Περιστέρι, άνετα Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Προμηθέας

Written by  Οκτ 06, 2018

Τη νίκη της πρεμιέρας έκανε το Περιστέρι που επέστρεψε εκκωφαντικά στην Basket League, καθώς επικράτησε με 83-80 της ΑΕΚ. Άνετη ήταν η πρεμιέρα για τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό, καθώς επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του νεοφώτιστου Ήφαιστου Λήμνου με 93-65.Εντυπωσιακό ξεκίνημα και για τον ΠΑΟΚ που δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο Παλατάκι του Ρεθύμνου με 81-64, ενώ τέλος ο Προμηθέας σκοράροντας 15 τρίποντα πέρασε από την Ρόδο σαν σίφουνας.

Περιστέρι – ΑΕΚ 83-80

Το Περιστέρι  επέστρεψε δυναμικά στην Basket League και το έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ όπου και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-17 και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση άγγιξε τους 20 πόντους με το τέλος του ημιχρόνου όπου πήγε στα αποδυτήρια με 44-25.

Το δεύτερο μισό δεν είχε διαφορά με το Περιστέρι να διατηρεί την διαφορά ψηλά και να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με 67-47 και την ΑΕΚ να μην έχει λύσεις. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του Περιστερίου έπεσε, η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις, όμως τον έλεγχο τον είχε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που έφτασε στη νίκη με 83-80.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ο Χάροου με 21 πόντους , ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Μέις με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Παναθηναϊκός – Ήφαιστος Λήμνου 93-65

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έβγαλε ενέργεια σε όλο το παιχνίδι, ενώ για ένα ακόμη ματς ήταν οργανωτής της νίκης ο Νικ Καλάθης, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 10 ασίστ και πρώτος σκόρερ στο ντεμπούτο του ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός είχε από το πρώτο δεκάλεπτο την κυριαρχία στο παιχνίδι μπήκε μπροστά με 23-14 και κλείδωσε τη νίκη με το ημίχρονο στο 49-32. Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία με τους πράσινους να φτάνουν άνετα στο 93-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 49-32, 70-46, 93-65.

ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο 81-64

Ένα σερί 8-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έδωσε στον ΠΑΟΚ διψήφια διαφορά πόντων 44-30, ήταν και αυτό που κλείδωσε τη νίκη για τον δικέφαλο.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ οι Μορέϊρα και Τζόουνς με 16 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ο Μπάρτ είχε 19 πόντους.΄

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64

Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πατρών 68-83

Με όπλο το εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα 15/30 (50%) ο Προμηθέας πέρασε σαν σίφουνας από την Ρόδο με 83-68.

Η ομάδα της Πάτρας αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-18 και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με 45-43, ξέσπασε με σερί 20-2 (63-47) και κλείδωσε τη νίκη με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όπου και προηγήθηκε με 68-51.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο ο εξαιρετικός Λεωνίδας Κασελάκης με 19 πόντους (4 τρίποντα), καθώς και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 17 πόντους (3 τρίποντα). Για τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι  Μαυροειδής (17π.) και Δημάκος (15π.)

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται την Κυριακή 7/10 με τα υπόλοιπα τρία ματς της πρεμιέρας

Ολυμπιακός - Χολαργός (17:00 cosmote tv)

Λαύριο - Άρης (18:00 ΕΡΤ 2)

Πανιώνιος - Κύμη (18:00)