Ελπίζει σε θαύμα ο Πανιώνιος, θα παλέψει για τα πλέϊ οφ ο Άρης

Written by  Μάι 09, 2018

Ο Πανιώνιος ελπίζει μόνο σε θαύμα πλέον, καθώς με την ήττα του από τον ΠΑΟΚ με 81-67 στη Νέα Σμύρνη βρίσκεται μισό βήμα από τον υποβιβασμό στην Α2 κι αυτό γιατί οι κυανέρυθροι χρειάζονται νίκη με το Ρέθυμνο εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική, όμως το δύσκολο είναι να ηττηθεί ταυτόχρονα και ο Κόροιβος από τα υποβιβασμένα και δίχως πνοή Τρίκαλα ή να φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα με την ομάδα του Κοροίβου  αλλά  ο ΓΣΛ να νικήσει τον ΠΑΟΚ, ώστε να μην είναι μαζί τους σε τριπλή ισοβαθμία, καθώς σε αυτή δεν υπερτερεί η ομάδα της Νέας Σμύρνης αφού στην διαφορά έχει μόνο την ομάδα της Αμαλιάδας.

Μεγάλο παιχνίδι στην Πάτρα με τον Προμηθέα και το Λαύριο να δίνουν ρεσιτάλ επιθετικού παιχνιδιού και να αποδεικνύουν το γιατί βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία, με την ομάδα της Πάτρας να νικά με 98-87 και να κλειδώνει την 3η θέση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Ολυμπιακός πέρασε από την Λάρισα νικώντας τον Φάρο με 95-83 με τον Μπράουν να πραγματοποιεί την καλύτερη του εφετινή εμφάνιση με 19 πόντους, ο Άρης νίκησε με 70-52 το Ρέθυμνο και πλέον έχει ελπίδες να μπει στα πλεϊ οφ αν επικρατήσει στην Ρόδο του Κολοσσόυ την τελευταία αγωνιστική, ο οποίος πέρασε άνετα από τα Τρίκαλα με 86-59, ενώ η Κύμη σε ματς θρίλερ νίκησε τον Κόροιβο με 62-60 και βλέπει πάνω από την 7η θέση στα πλέϊ οφ.

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 67-81

Τα Δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81

Ο Πανιώνιος άντεξε για ένα ημίχρονο, όμως δεν μπορούσε να κοντράρει τον ΠΑΟΚ και να πάρει την πολύτιμη νίκη, με τον δικέφαλο να πατά το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, να αναεβάζει την διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους και να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 81-67.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πανιωνίου ο απελπιστηκά μόνος Κάμινγκς, ο οποίος σκόραρε 25 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Ζάρας με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα, αλλά και ο Μαργαρίτης έκαναν την διαφορά οδηγώντας την ομάδα της Θεσσαλονίκη στη νίκη εξασφαλίζοντας την 4η θέση.

ΓΣΛ – Ολυμπιακός Π. 83-95

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95

Ο Ολυμπιακός με τον Φάρο έδωσαν προτεραιότητα στην επίθεση, το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες στα μισά της αναμέτρησης να μετρούν από ένα σερί και ουσιαστικά να κλειδώνει η νίκη για τους ερυθρόλευκους.

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 41-30, όμως η ομάδα της Λάρισας απάντησε με ένα σερί 22-10 και προσπέρασε με 52-51 στο 26’. Ο Ολυμπιακός όμως έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την περιφέρεια του (13/28 τρίποντα) πραγματοποίησε ένα δικό του σερί 10-0, μπήκε μπροστά με 61-52 και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη, φτάνοντας άνετα σε αυτή με 95-83.

Καλύτερος παίκτης για τον Ολυμπιακό ο Μπράουν με 19 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν με 13 πόντους ο Βασίλης Σπανούλης και ο Κάιλ Γουίλτζερ.

Για τον Φάρο εξαιρετικός ήταν ο Μπάρτ με 22 πόντους, όπως και ο Παπαντωνίου με 15.

Κύμη – Κόροιβος 62-60

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-26, 53-41, 62-60

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε για 30 λεπτά πως οδηγείται σε άνετη νίκη για την Κύμη, ο Κόροιβος με ένα σερί 18-0 έβαλε φωτιά στο ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες για την Κύμη με 62-60.

Η Κύμη ξεκίνησε δυνατά, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 40-26, ενώ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 53-38, όμως εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας της ομάδας της Αμαλιάδας, καθώς με ένα σερί 18-0 πέρασε μπροστά στο 36΄με 56-53.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 60-60, όμως ένα δίποντο του Τζόουνς στα επτά δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα στην Κύμη για να ακολουθήσει φάουλ στην προσπάθεια Λάνγκφορντ για τον Κόροιβο, ο οποίος ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος είχε δικαίωμα για βολές. Ο Αμερικανός έχασε την πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη όμως το ριμπάουντ και η νίκη κατέληξαν στην ομάδα της Εύβοιας.

Πρώτος σκόρερ για την Κύμη ο Τσαγκαράκης με 11 πόντους, ενώ για τον Κόροιβο ο Κάρσον σκόραρε 14 πόντους

Προμηθέας – Λαύριο 98-87

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 50-37, 70-58, 98-87

Το πιο παραγωγικό παιχνίδι της αγωνιστικής πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα με τον Προμηθέα και το Λαύριο να δίνουν ρεσιτάλ επιθετικού παιχνιδιού και τους Πατρινούς να επικρατούν με 98-87.

Ο Προμηθέας πλέον κλείδωσε την 3η θέση στο πρωτάθλημα, ενώ και οι δύο ομάδες απέδειξαν γιατί φέτος βρέθηκαν τόσο ψηλά στην βαθμολογία.Ιστορικό ρεκόρ για τον Προμηθέα οι 17 νίκες.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Πράδερ με 22 πόντους, ενώ για το Λαύριο ο Μέιερ σκόραρε 16 πόντους.

Άρης – Ρέθυμνο 70-52

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52

Ο Άρης αν και είδε το Ρέθυμνο να μπαίνει καλύτερα στην αναμέτρηση και να μπαίνει μπροστά με 19-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε την αντεπίθεση του στη συνέχεια, έκλεισε μπροστά στο ημίχρονο με 34-30 και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση στο δεύτερο μισό με 70-52.

Ο Άρης  με τη νίκη του αυτή μένει ζωντανός στο κυνήγι των πλέϊ οφ αν την τελευταία αγωνιστική νικήσει εκτός έδρας τον Κολοσσό και τον πετάξει εκτός οκτάδας. Το Ρέθυμνο με την ήττα του αυτή μένει στην 9η θέση.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Μποχωρίδης με 12 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ο Γκούντγουιν σκόραρε επίσης 12.

Τρίκαλα – Κολοσσός Ρόδου 59-86

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 31-49, 43-67, 59-86

Σε ένα παιχνίδι τυπική διαδικασία, καθώς τα Τρίκαλα έχουν ήδη υποβιβαστεί στην Α2 και δεν έχουν αντοχές να είναι ανταγωνιστικά απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο, ο Κολοσσός εμφανίστηκε σοβαρός από την αρχή της αναμέτρησης και έφτασε εύκολα στη νίκη με 86-59.

Ο Κόλλοσός πλέον θα παλέψει για την είσοδο του στα πλέϊ οφ την τελευταία αγωνιστική στη Ρόδο σε ματς τελικό με τον Άρη.

Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ο Ράιτ με 13 πόντους, ενώ για τα Τρίκαλα ο Μόρις σημείωσε 24 πόντους.

Εκκρεμεί η αναμέτρηση Παναθηναϊκός – ΑΕΚ (11/5)