Σώθηκε ο Άρης, σε μπελάδες Πανιώνιος και Φάρος

Written by  Μάι 05, 2018

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της παραμονής με τον Πανιώνιο, καθώς σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι που η σκοπιμότητα είχε τον πρώτο λόγο, επικράτησε με 60-48 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή, βυθίζοντας τους «κυανέρυθρους» σε έντονο προβληματισμό.

Ο Πανιώνιος πλέον χρειάζεται δυο νίκες στις εναπομείνασες τελευταίες αγωνιστικές προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία, με την αγωνία στην Πλατεία πλέον να γιγαντώνεται.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να παίζουν τα… ρέστα τους για να σώσουν τη σεζόν, να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Άρη να καταφέρνει να προσπερνά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 19-16.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, εμφανίστηκαν πιο παθιασμένοι και αποφασισμένοι να φτάσουν στη νίκη και με σερί 9-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, μετέτρεψαν το 32-25 του ημιχρόνου σε 41-25 και πήραν σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε την νίκη τελικά στους «κιτρινόμαυρους» της Θεσσαλονίκης, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και έτσι ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη που βάζει τέλος στην αγωνία μιας πάρα πολύ δύσκολης σεζόν.

Ο Δημήτρης Φλιώνης με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Άρη, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να έχει 8 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από τον Πανιώνιο ο Μαρκίθ Κάμινγκς είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Μπορίς Νταλό σημείωσε 9 πόντους με 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-25, 49-34, 60-48

Το Λαύριο Megabolt δεν δυσκολεύθηκε να επικρατήσει του ΓΣΛ Φάρου με 77-55 και να παραμείνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, με τους φιλοξενούμενους να είναι πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, αφού στις δυο αγωνιστικές που απομένουν έχουν να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ προκειμένου να σώσουν την κατηγορία.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν περισσότερο να εντοπίσουν τις αδυναμίες του αντιπάλου τους και τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα 19-14.

Το Λαύριο, ωστόσο, ξεκίνησε πολύ δυναμικά την δεύτερο περίοδο και με πολύ καλή άμυνα, που δεν επέτρεψε στους Λαρισαίους να πάρουν… ανάσα, έκανε σερί 8-1 και ανέβασε τη διαφορά στους 12 (27-15) και έφτασε στο 39-24 του ημιχρόνου, που του έδωσε αέρα νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι και έτσι το Λαύριο έφτασε σε μια ακόμα νίκη στο φετινό εξαιρετικό πρωτάθλημα που κάνουν.

Ο Τόνι Μέιερ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να σημειώνει 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και τον Γιάννη Κουζέλογλου να έχει 10 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Για τον Φάρο, ο Ρόλαντ Σάφτενααρ ήταν… όαση με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-24, 53-34, 77-55

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Κύμη μέσα στην έδρα του Κολοσσού H Hotels με 81-68 και έβαλε σε μπελάδες τους γηπεδούχους όσον αφορά στην είσοδό τους στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε νωρίς με 9-0, όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν γρήγορα ξανά στο ματς, μείωσαν σταθερά και έφτασαν στο 16-15 του πρώτου δεκάλεπτου.

Όχι μόνο αυτό, αλλά η Κύμη έκανε εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο εγκλώβισε τους γηπεδούχους, σημείωσε εντυπωσιακό επιθετικό πλουραλισμό και με επιμέρους 16-28 και πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν έφτασε στο 32-43 του ημιχρόνου.

Η Κύμη συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 68-81 με πρωταγωνιστή τον Θαντ ΜακΦάντεν που είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Κάμερον Τζόουνς να προσθέτει 17 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Για τους Ροδίτες, ο Μπράντον Γιανγκ είχε 13 πόντους και ο Τι Τζέι Μπρέι 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-43, 45-61, 68-81

Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries, τα οποία συνέτριψε με 103-67 και      .

Τα Τρίκαλα άντεξαν για το πρώτο δεκάλεπτο, βγάζοντας εγωισμό για να παραμείνουν κοντά στο σκορ, όμως, στη συνέχεια εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια κόπωσης, το Ρέθυμνο πάτησε το γκάζι, πήρε τη διαφορά, έφτασε το +20 στο 15’ (46-26), έφτασε στο 56-32 του ημιχρόνου και δεν είχε πια να ανησυχεί ούτε για την τελική έκβαση της αναμέτρησης, ούτε, πολύ περισσότερο, για την παραμονή του στην κατηγορία.

Το παιχνίδι κύλησε ομαλά για τους Κρητικούς, που είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν το υπόλοιπο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να μην αντέχουν να ακολουθήσουν και το τελικό σκορ ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Ο Άντονι Λι έκανε θραύση κάτω από τα καλάθια με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Ανδρέας Χριστοδούλου σημείωσε 17 πόντους με 3 ασίστ, ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 16 πόντους, ενώ ο Στεφάν Μούντι με τον Σακίλ Γκούντγουιν σημείωσαν από 12 πόντους.

Από τα Τρίκαλα, ο Έρβιν Μόρις σημείωσε 22 πόντους με 6 ασίστ, ο Φίλιππος Καλογιαννίδης είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Παναγιώτης Καραγιώργος με τον Μάρκο Τέγιτς σημείωσαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67

Φωτό: esake