Άνετο πέρασμα από τα Τρίκαλα για Παναθηναϊκό με σούπερ Αντετοκούνμπο και Μήτογλου

Written by  Μαρ 25, 2018

Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από τα Τρίκαλα με 96-66, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και είδε τους Θανάδη Αντετοκούνμπο και Κώστα Μήτογλου να βρίσκονται σε εξαιρετική αγωνιστική διάθεση σκοράροντας 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση ξέφυγε νωρίς με 13-3, όμως τα Τρίκαλα μείωσαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 20-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στο +14 (38-24), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και πλησίασαν σε 38-31, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 41-33.

Στο δεύερο μισό όμως και ουσιαστικά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός μπήκε, ώστε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και το κατάφερε νωρίς αφού ξέφυγε με 50-37 και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 66-49. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα με τους πράσινους να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά και να επικρατούν με 96-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-41, 49-66, 66-96

Τρίκαλα BC Aries (Φώτης Τακιανός): Λούντζης 4, Τάλτον 10, Καλογιαννίδης, Μόρις 14 (1), Φιλντς 32, Γιανναράς 4 (1), Καραγιώργος 2

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Παππάς 10 (2), Λεκαβίτσιους 9 (2), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 25 (2), Σίνγκλετον 9 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7, Μήτογλου 20 (1)