Πέρασε από το Ρέθυμνο η ΑΕΚ

Written by  Φεβ 13, 2018

Η ΑΕΚ λίγες ημέρες πριν τον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό αντιμετώπισε δυσκολίες στην αυλαία της 16ης αγωνιστικής ημέρας της Basketleague, απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings όμως ο Ντράγκαν Σάκοτα, είδε την ομάδα του να επικρατεί με 95-90, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική επιθετικά τέταρτη περίοδο σημειώνοντας 30 πόντους.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ρυθμό στην τελευταία περίοδο και με δύο παίκτες να σημειώνουν double-double, καθώς ο Γκριν είχε 10 πόντους και 13 ασίστ ενώ ο Μαυροειδής 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, απέδρασαν από το Ρέθυμνο και βλέπουν πιο καθαρά πλέον την τετράδα. Για το Ρέθυμνο εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γκούντγουιν, ο οποίος είχε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με πρώτο στόχο την επίθεση, αφήνοντας τις άμυνες εκτεθειμένες και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το εντυπωσιακό 29-22 υπέρ των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ μπορεί να βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, να πλησίασε πιο κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Ρεθύμνου ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 46-43.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και για τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο, το Ρέθυμνο να αποκτά και πάλι μια διαφορά εννέα πόντων (64-56 στο 27΄), όμως η ΑΕΚ με τους Πάντερ και Μαυροειδή έφτιαξε ένα σερί 9-3 φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής 67-65 στο 29' , για να κλείσει η περίοδος με τους γηπεδούχους μπροστά 69-65.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έμεινε πίσω με 74-71, όμως οι  Χάρις και Μαυροειδής είχαν άλλα σχέδια για την σημερινή αναμέτρηση, καθώς δημιούργησαν ένα σερί 10-0 δίνοντας στην ΑΕΚ το προσπέρασμα με 81-74 (35΄) και κάπου εκεί να κλειδώνουν το διπλό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφυγε με τη νίκη 95-90 σε ένα από τα πιο παραγωγικά παιχνίδια που έχουν γίνει στην Basketleague.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95