«Κόλλησε»η ΑΕΚ, ανατροπή τετράδας για Προμηθέα

Written by  Ιαν 06, 2018

Με επική ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Προμηθέας Πατρών επέστρεψε από το -11 και πήρε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 69-66 που τον ξαναφέρνει σε τροχιά τετράδας, με την «Ένωση» να γνωρίζει την πέμπτη ήττα της σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και διάθεση να τρέξουν στο γήπεδο με την ΑΕΚ να καταφέρνει να πάει μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-19) και τους γηπεδούχους να δείχνουν ικανοί να κάνουν τη ζημιά Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με την «Ένωση» να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (37-42).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ βρήκε καλά σουτ από την περιφέρεια και κατάφερε να δημιουργήσει μια καλή διαφορά (41-53) με κύριο όπλο της την σκληρή της άμυνα και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, με τους Πατρινούς να μειώνουν στο τέλος της περιόδου σε 49-55.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με +11 (51-62) και έδειξε ότι ελέγχει το παιχνίδι, όμως, στο σημείο εκείνο ο Προμηθέας έβγαλε τεράστια αντίδραση, απάντησε με σερί 13-0, πέρασε μπροστά και στο τέλος πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη με 69-66.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νίκος Γκίκας που στα τελευταία λεπτά σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους και ηγήθηκε της ανατροπής για τον Προμηθέα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 4 ασίστ, ο Μοχάμεντ Φαγέ σκέπασε τα καλάθια, κάνοντας double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σταύρος Τουντζιαράκης είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΚ, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε ο Μάνι Χάρις που έκανε double-double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντούσαν Σάκοτα σημείωσε 16 πόντους και ο Μάικ Γκριν είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66

Φωτο: ΕΣΑΚΕ