Ο Άρης το ντέρμπι με ΑΕΚ – Σκορ και θέαμα στα υπόλοιπα ματς!

Written by  Οκτ 14, 2017

Ο Άρης ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στην Basket League, επικρατώντας της ΑΕΚ με 64-62 στο «Nick Galis Hall»!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει τα ηνία στο δεύτερο μέρος, αφού στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να επιβληθούν πλήρως στην τρίτη περίοδο, αφού αύξησαν τον επιθετικό ρυθμό τους, τη δημιουργία τους και τα ποσοστά τους στα σουτ, στοιχεία που είχαν ουσιαστικά πάει περίπατο πριν την ανάπαυλα.

Η ΑΕΚ από την άλλη, σε μία αναμέτρηση που δε διεκδικεί σε καμιά περίπτωση δάφνες ποιότητας, προσπάθησε και η ίδια μέσα από την άμυνά της να πάρει τη νίκη, όμως δε μπόρεσε να περιορίσει τον εξαιρετικό Γιάννη Αθηναίου (ολοκλήρωσε με 10 πόντους και 5 ασίστ), αλλά και τον Γκάρι Μπελ, που αποδείχθηκε καθοριστικό για τους Θεσσαλονικείς στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η «Ένωση» βρέθηκε σε θέση οδηγού για τελευταία φορά στο 35’ (57-56), όμως η έλλειψη συγκέντρωσης και σωστών επιλογών για τους φιλοξενούμενους, έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να επιστρέψει και να πάρει τελικά το «ροζ φύλλο».

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

Κολοσσός Ρόδου - Πανιώνιος 70-90

Η νησιωτική ομάδα, όπως αναμενόταν, δε συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον αξιόμαχο Πανιώνιο, επικρατώντας με 90-70, στο κεκλεισμένων των θυρών Κλειστό της «Αρτάκης». Ήταν η δεύτερη νίκη σε δύο ματς για τον Κολοσσό, που παραμένει μέχρι τουλάχιστον και την επόμενη αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-46, 51-68, 70-90

Προμηθέας Πατρών – ΓΣΛ Φάρος 91-80

Το «δύο στα δύο» έκανε και ο Προμηθέας, που υποδέχθηκε στην Πάτρα τον Φάρο, και εντυπωσίασε με την απόδοσή του για ακόμη μία φορά. Το μεγάλο «διπλό» της πρεμιέρας στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ, διαδέχθηκε η επικράτηση με 91-80 κόντρα στον σύλλογο από την Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80

Ρέθυμνο – Κόροιβος Αμαλιάδας 95-90

Παιχνίδι από εκείνα που λες πως δύσκολα θα ξαναδείς μεταξύ ομάδων εκτός πρώτης τετράδας και που φυσικά αποτελεί διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν το νέο «κόλπο γκρόσο» μετά τον θρίαμβο επί του Άρη την πρώτη αγωνιστική, αλλά το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική της έδρας του, θέλοντας σε κάθε περίπτωση να μην ηττηθεί για δεύτερη συνεχή φορά. Οι Κρητικοί κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να επιβληθούν στο φινάλε με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-40, 70-64, 95-90

Τρίκαλα – Λαύριο 91-79

«Σεφτέ» στις νίκες στο πρωτάθλημα έκαναν τα Τρίκαλα, χαρίζοντας στον κόσμο τους ωραίο παιχνίδι και παίρνοντας ένα «ροζ φύλλο» που ίσως αποδειχθεί... χρυσάφι για τη συνέχεια. Το τελικό 91-79 καταδεικνύει την υπεροχή των γηπεδούχων επί της ομάδας του Λαυρίου στην τελευταία περίοδο και γενικώς στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μέχρι την ανάπαυλα πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79

Πηγή φώτο: esake.gr