Δύσκολη νίκη και 1-0 για Ολυμπιακό

Written by  Μάι 28, 2017

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Ολυμπιακός λιγότερο κακός από τον αντίπαλο του πήρε τη νίκη με 63-58 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών απέναντι στον Παναθηναϊκό. Επόμενη συνάντηση των δυο ομάδων την προσεχή Πέμπτη 1/6 (21:00) στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Πρίντεζη, Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ απέναντι στους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Μπουρούση και Σίγκλετον που παρέταξε ο Τσάβι Πασκουάλ.

Στα πρώτα τρία λεπτά οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ (4-4) με τον Ολυμπιακό να κάνει αρχικά ένα σερί 6-0 στα μέσα του δεκαλέπτου διευρύνοντας το προβάδισμα του ακόμα περισσότερο 13-6 με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε αυτή την πρώτη περίοδο η οποία ολοκληρώθηκε με 19-10.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου μετά από καλάθι του Ουότερς η διαφορά έφτασε πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (συν 11, 24-13). Μέχρι αυτό το σημείο του αγώνα αυτό που κάνει τη διαφορά είναι τα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία έχουν μαζέψει οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η διαφορά είχε ροκανιστεί από τον Παναθηναϊκό ο οποίος ισορρόπησε το παιχνίδι και έτσι οι ομάδες ξεκινούσαν και πάλι ουσιαστικά από την αρχή (24-23) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο καλάθι και το σκορ στο 35-33.

Η εικόνα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε. Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν ένα μικρό προβάδισμα (45-38 στο 35΄) αλλά οι "πράσινοι"  απάντησαν γρήγορα και δυο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 46-45 με τον Ρίβερς να έχει πετύχει 16 πόντους, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν πριν μπούμε στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα (48-50).

Με τις δυο ομάδες εμφανώς κουρασμένες στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έτρεξε ένα επιμέρους 15-8 όντας πιο εύστοχος και ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη με 63-58 κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό οι Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης που πέτυχαν από 12 πόντους με τον Σπανούλη να προσθέτει άλλους 11 στην κόκκινη μηχανή. Για τον Παναθηναίκό ο Ρίβερς πέτυχε 16 ενώ τον ακολούθησε ο Μπουρούσης με 11 ο οποίος έκανε και double-double με τα 11 ριμπάουντ που μάζεψε.

Και οι δυο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με ποσοστό 35% εντός παιδιάς ενώ ήταν πολύ άστοχοι ακόμα και από τη γραμμή των βολών. Από τα χαρακτηριστικά του αγώνα οι μόλις 2 πόντοι στον αιφνιδιασμό για τον Ολυμπιακό απέναντι στους 16 του Παναθηναϊκού ο οποίος είχε και περισσότερη επιθετική βοήθεια από τους παίκτες του πάγκου (21-31). Παρά την υπεροχή του σε αυτά τα δυο σημεία ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ στο πρώτο παιχνίδι όπως είχε κάνει και πέρυσι αλλά και 4 (2009, 2011, 2013, 2016) συνολικά φορές από τις τελευταίες 6 (2009, 2011, 2012, 2013, 2016) που βρέθηκαν αντίπαλοι στους τελικούς οι δυο "αιώνιοι". Για ακόμα ένα παιχνίδι στις μπροστά θέσεις του ΣΕΦ βρέθηκε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11, Γκριν 3, Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13, Σίνγκλετον 9, Καλάθης 4, Ρίβερς, Τζέιμς 6, Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.