Έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο ο Πρωτέας στον Ολυμπιακό

Written by  Ιαν 14, 2017

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 86-63 ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πρωτέα στην κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών.

Ο Πρωτέας ήταν αυτός που μπήκε πιο αποφασισμένος στο παιχνίδι και ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά (10-13). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 9-0 κρατώντας παράλληλα χωρίς σκορ τις φιλοξενούμενες για τέσσερα λεπτά και προηγήθηκε με 19-13 για να λήξει το δεκάλεπτο με 22-15.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να βρει λύσεις στην πολύ καλά στημένη ομάδα του Πρωτέα . Ελένη Καπογιάννη και Αλέκος Δάγλας είδαν τις Καλτσίδου και Νικολοπούλου να φορτώνονται με τέσσερα και τρία φάουλ αντίστοιχα  πριν λήξει το ημίχρονο. Το ημίχρονο έληξε με 35-30 με τον Ολυμπιακό να υπερτερεί στα ριμπάουντ (22-15) αλλά να έχει κάνει και διπλάσια λάθη (10-5) επιτρέποντας στην ομάδα της Βούλας να κάνει 7 κλεψίματα.

Πιο αποτελεσματικές στην άμυνα οι ερυθρόλευκες στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι (45-34) τρία λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου και κρατώντας τον Πρωτέα μόλις στους οκτώ πόντους πήρε διαφορά 17 πόντων με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (55-38).

Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα παρά το 7-0 του Πρωτέα στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου (60-47) και ο Ολυμπιακός με το τελικό 86-63 έκανε το 10 στα 10 συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα.

Τέσσερις παίκτριες από κάθε ομάδα τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Δημητράκου (25 πόντοι, 7 ριμπάουντ) Χατζηνικολάου (11 πόντοι και 10 ασίστ), Κάιζερ (15 πόντοι), Τζόνσον (12 πόντοι και 10 ριμπάουντ) από πλευράς Ολυμπιακού και Γουάιτ (13) Σκμπρα (14), Νικολοπούλου (15) και Σπυριδοπούλου (11) για τον Πρωτέα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-30, 55-38, 86-63

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 8, Σταμάτη, Μπόνη 7, Χατζηνικολάου 11, Κάιζερ 15, Παπαμιχαήλ 2, Δημητράκου 25, Τζόνσον 12, Καλτσίδου 6, Φουράκη

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας) : Καρλάφτη, Γουάιτ 13, Σπυριδοπούλου 11, Κολλάτου 9, Ράτζα 1, Σκρμπά 14, Νικολοπούλου 15, Χατζηγιακουμή , Αναστασοπούλου