Πανηγυρίζει η Πάτρα τον πρώτο τίτλο του Προμηθέα!

Written by  Σεπ 24, 2020

Το μπάσκετ της Πάτρας γιορτάζει, καθώς ο Προμηθέας επικράτησε με 82-74 του Περιστερίου winmasters στον τελικό του 1ου Watt + Volt Super Cup και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του, γεγονός που πανηγυρίστηκε έντονα από του τροπαιούχους.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκαναν εξαιρετικό τελείωμα στην αναμέτρηση και, καθοδηγούμενοι από έναν αγριεμένο Μίλερ, ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και την οδήγησε στην κατάκτηση του πρώτου τίτλου της χρονιάς.

Με όπλο την… οικειότητα με το γήπεδο και την καλή του άμυνα, το Περιστέρι πήρε προβάδισμα στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης (4-9) και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το 7’, όταν και προηγήθηκε με 11-16, με τον Προμηθέα να βγάζει αντίδραση και να προηγείται με 17-16 και το δεκάλεπτο έληξε με 20-23.

Το Περιστέρι εξακολουθούσε να πατάει καλύτερα και έφτασε την διαφορά στο +9 (24-33), αλλά ο Προμηθέας απάντησε και πάλι με σερί 7-0 για να μειώσει σε 31-33, ισοφάρισε σε 37-37 και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 37-41.

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με το Περιστέρι να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και με τον Πέτεγουεϊ να οδηγεί, προηγήθηκε με 51-58 και, παρά την προσπάθεια των Πατρινών να μειώσουν, διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος της περιόδου με 60-65.

Ο Προμηθέας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στην τελευταία περίοδο, όταν και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 38’, όταν και μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο ισόπαλες με 74-74.

Ο Μίλερ σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους για να δώσει προβάδισμα στον Προμηθέα με 79-74 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την πατρινή ομάδα, που έφτασε στον πρώτο τίτλο της ιστορίας της με το τελικό 82-74.

Ο Ίαν Μίλερ με 17 πόντους και ο Ντάνι Αγκμπελίζ με  16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κοψίματα ήταν οι κορυφαίοι των τροπαιούχων, ενώ ο Ντάριους Γκάρετ είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μιχάλης Λούντζης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για το Περιστέρι, ο Αμπντούλ Γκαντί είχε 14 πόντους με 4 ασίστ, ο Στίβεν Γκρέι 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ο Τεράν Πέτεγουεϊ 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μάρβιν Τζόουνς 9 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

Φωτό: promitheasbc.gr