Ήττα και 4η θέση για τον ΠΑΟΚ

Written by  Φεβ 05, 2019

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε αν και προσπάθησε μέχρι το τέλος απέναντι στην Τενερίφη και ηττήθηκε με 85-77 στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στον όμιλο και δίνοντας πλέον ραντεβού στην φάση των «16».

Ο δικέφαλος ήθελε τη νίκη ώστε να τερματίσει στην 3η θέση ή νίκη της Χολόν στην έδρα της επί της Ναντέρ, όμως τίποτα από τα δύο δεν συνέβη.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου Τενερίφη, καθώς με νίκη εξασφάλιζε την 3η θέση και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Ισπανοί μπήκαν μπροστά με 21-18, όμως ένα σερί 8-0 της Ελληνικής ομάδας την έβαλε μπροστά με 26-21 στο 14’. Οι Ισπανοί απάντησαν σε αυτό το σερί του ΠΑΟΚ και προσπέρασαν στο 19’ με 32-30, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 35-32.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Χάτσερ με 8 πόντους, ενώ για την Τενερίφη ο Σάιθ στο πρώτο μέρος σημείωσε 9 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 25’ η Τενερίφη απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι μπαίνοντας μπροστά με 50-40 με τον Άιβερσον να φτάνει τους 13 πόντους. Ο δικέφαλος όμως από εκείνο το σημείο και μετά εξαπέλυσε την δική του αντεπίθεση και κατάφερε να κλείσει την Τρίτη περίοδο πίσω με τρεις πόντους 58-55.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έκανε ολική επιστροφή στην αναμέτρηση, καθώς προσπέρασε στο ξεκίνημα με 59-58 και πλέον η αναμέτρηση ήρθε στα ίσια. Εξαιρετικός ο Χάτσερ με 15 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο και 6 ασίστ, όπως και ο Χρυσικόπουλος που είχε σημειώσει 12 πόντους.

Στο 33’ οι Ισπανοί προσπέρασαν με 67-64, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος το σκορ έγινε 75-67 υπέρ των Ισπανών, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου σε τάιμ άουτ βλέποντας το ματς να ξεφεύγει και πάλι και μη βρίσκοντας τρόπο αντιμετώπισης του Άιβερσον που είχε σημειώσει 19 πόντους με 9 ριμπάουντ. Τα χαμένα ριμπάουντ και οι λάθος επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους Ισπανούς να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο 38΄σε 79-69. Ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου και δύο βολές του Γκάρετ μείωσαν σε 79-74 με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο λεπτό. Κάπου εκεί όμως όλα τελείωσαν αφού ο Άιβερσον ήταν ασταμάτητος, η Τενερίφη ξέφυγε και πάλι με 83-74 στα 33 δευτερόλεπτα για έρθει φυσιολογικά η νίκη για την Ισπανική ομάδα με 85-77 και τον ΠΑΟΚ να τερματίζει στην 4η θέση και να δίνει ραντεβού στην φάση των «16».

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Χάτσερ με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Χρυσικόπουλος με 15. Για την Τενερίφη ο Άιβερσον σημείωσε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-58, 77-85