Άνετα στην οκτάδα ο ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 03, 2018

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, επικράτησε του Πανιωνίου με 81-69 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, που κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι για 3’, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις δυο ομάδες στην ισοπαλία (18-18), όμως, στη συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας ήδη από το ημίχρονο (39-29), έφτασε ακόμα και το +18 στο 30’ (63-45) και έφτασαν σε μια ξεκούραστη νίκη.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ο Τζαμάλ Τζόουνς με 16 πόντους, ο Λίνος Χρυσικόπουλος σημείωσε 15 πόντους και ο Ντάριους Γκάρετ είχε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Για τον Πανιώνιο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σίνγκλερ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-29, 63-45, 81-69

ΠΑΟΚ: Jones 16 (4), Moreira 2, Χρυσικόπουλος 15 (1), Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Αθηναίου 11 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2, Hatcher 4, Garrett 14

Πανιώνιος: Taylor 9, Berry 10 (2), Δημητρακόπουλος, Harris 12 (2), Brown 9 (2), Δίπλαρος 9 (2), Καμαριανός 3, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Singler 17 (1)